مشاوره : 0622 617 -0939
جلوگیری از شنود گوشی تلفن همراه از راه دور با شناسایی علائم


: 152

یک باگ امنیتی در سیستم ارتباطی تلفن های همراه می تواند به سادگی راه نفوذ هکر ها را برای شنود گوشی تلفن همراه و مکالمات شما باز کند

یک باگ امنیتی در سیستم ارتباطی تلفن های همراه می تواند به سادگی راه نفوذ هکر ها را برای شنود گوشی تلفن همراه و مکالمات شما باز کند. اگر چه سازمان های دولتی اقداماتی برای جلوگیری از این باگ ها کرده اند، اما همچنان روش های دیگری برای شنود گوشی تلفن همراه شما وجود دارد که در این آموزش جهت جلوگیری از شنود گوشی تلفن توضیحاتی خواهیم داد که رعایت این نکات در افزایش امنیت و حریم خصوصی شما موثر خواهد بود.

شناسایی روش ها شنود برای جلوگیری از شنود گوشی موبایل

در ابتدا می بایست روش هایی که ممکن است توسط آن شنود روی تلفن همراه شما صورت بگیرد را بررسی خواهیم کرد و با شناساییعلائم شنود روش پیشنهادی برای جلوگیری از شنود گوشی موبایل را خواهیم گفت.

شنود تلفن همراه از طریق دسترسی مستقیم

یکی از روش های شنود تلفن همراه از طریق دسترسی مستقیم به گوشی موبایل هدف است. به این ترتیب می توانید به نصب یک برنامه جاسوسی روی گوشی موبایل هدف مکالمات را ضبط کنید و به شنود صدا بپردازید. بنابراین در این روش نیاز است که شخص هکر به گوشی موبایل شما دسترسی داشته باشد تا بتواند برنامه ای را روی آن نصب کند. در این صورت برای جلوگیری از شنود گوشی موبایل خود کافی است در سپردن گوشی موبایل خود به افراد ناشناس دقت کنید و از از هک گوشی خود جلوگیری کنید.

شنود تلفن همراه از راه دور

توجه داشته باشید که یک فرد عادی نمی تواند بدون داشتن دسترسی مستقیم به گوشی موبایل شما از راه دور شنود داشته باشد. تنها حالتی که در این صورت امکان شنود از راه دور فراهم می شود از طریق مراجع قضایی است که فقط جهت موارد خاص و مهم قانونی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین چنین کاری امکان پذیر نیست و کاری هم برای جلوگیری از شنود گوشی موبایل از شما بر نمی آید.

شناخت باگ SS7 برای جلوگیری از شنود گوشی تلفن

شماره ای 10 رقمی که یکی از خصوصی ترین شماره های زندگی شماست، فقط همین شماره برای یک هکر کافی است تا بتواند تماس های تلفنی شما را شنود کند، پیام های شما را بخواند و موقعیت مکانی شما را ردیابی کند.

این کار با استفاده از یک باگ جدید بنام SS7 که کوتاه شده عبارت Signaling System No. 7 به معنای سیستم سیگنال دهی شماره 7 است صورت می پذیرد. این باگ کمتر شناخته شده است ولی سیستم مهمی به شمار می آید که اطلاعات منتقل شده بین شبکه های تلفن همراه را می شکند. در واقع این باک با دریافت سیگنال های مخابراتی می تواند به اطلاعاتی که رد و بدل می شوند مانند تماس های تلفنی و پیامک ها دسترسی داشته باشد.

 

با هدف قرار دادن SS7 یک هکر می تواند تقریبا هر چیزی که در سیست می گذرد را ببینید. Karsten Nohl محقق امنیت آلمانی که بیشتر از دو سال پیش این باگ امنیتی در سیستم های مخابراتی را معرفی کرد گفته بود که این باگ همچنان وجود دارد. کمسیون ارتباطات دولت که فضای ارتباطی سلولی یا توسط مخابرات را تنظیم می کند گفته است که در ابتدایی که این مشکل داشت تبدیل به یک باگ و حفره امنیتی می شد هیچ کاری نکرده است.

مشکل اصلی این باگ این است که کاربران تلفن های همراه کار خاصی نمی توانند درباره این باگ انجام دهند، مگر این که از برنامه هایی روی گوشی موبایل خود استفاده کنند که اطلاعات را پیش از خروج کدگذاری می کند و سپس ارسال می کند.

در همین مورد برنامه های پیام رسانی مانند واتس اپ، سیگنال و پیام رسان ساخته شده توسط اپل بنام iMessage پیام ها را بین دستگاه ها کدگذاری می کنند چرا که شبکه ای که قرار است این اطلاعات را جا به جا کند قابل اعتماد نیست!

البته خوب این موضوع خیلی در کشور ما ایران دردسر ساز نیست و گزارشی هم مبنی بر وجود چنین مشکلی یا سو استفاده های احتمالی از باگ SS7 برای شنود تلفن همراه وجود ندارد. اما به یاد داشتن این نکات در جلوگیری از شنود گوشی تلفن همراه شما به شدت کاربردی خواهد بود.