مشاوره : 0622 617 -0939
شنیدن صدای موبایل و تلفن ثابت


: 284

شنود موبایل می تواند از آن چه فکر می کنید، ساده تر باشد، ولی از همه مهم تر این است که شنود موبایل یا تلفن ثابت دیگران بدون اجازه که معمولا هم به قصد جاسوسی و پنهانی خواهد بود، غیرقانونی است

شنیدن صدای موبایل و تلفن ثابت دیگران از راه دور به روش های مختلف

 
 
 
شنود موبایل می تواند از آن چه فکر می کنید، ساده تر باشد، ولی از همه مهم تر این است که شنود موبایل یا تلفن ثابت دیگران بدون اجازه که معمولا هم به قصد جاسوسی و پنهانی خواهد بود، غیرقانونی است. اما قصد دارد تانها از جنبه آموزشی و همچنین معرفی روش های مختلف شنود از راه دور سطح آگاهی را افزایش دهیم تا بتوانید از سو استفاده های احتمالی جلوگیری کنید.

شنود تلفن ثابت از طریق دسترسی به خط تلفن

با توجه به اینکه راه ارتباطی بین تلفن ثابت تا مرکز مخابرات به وسیله کابل است و معمولا هم تلفن های ثابت به صورت کابلی هستند و نه بصورت بیسیم، بنابراین یکی از روش شنود تلفن ثابت استفاده از یک گوشی تلفن دوم و متصل کردن آن به خط است. احتمالا این روش را بسیار دیده اید. یکی از رایج ترین و قدیمی ترین روش ها برای شنود تلفن ثابت همین است که بین خط تلفن ثابت و گوشی تلفنی که قصد شنود مکالمات را دارید، یک گوشی دیگر قرار دهید.

معایب شنود تلفن ثابت از طریق دسترسی به خط تلفن

 • در این حالت احتمال متوجه شدن فرد از این که شنود می شود وجود دارد
 • می بایست به خط تلفن هدف دسترسی مستقیم داشته باشید
 • برای شنود می بایست در نزدیکی خط تلفن هدف قرار داشته باشید

علائم شنود تلفن ثابت از طریق دسترسی به خط تلفن

در صورتی که خط تلفن ثابت شما توسط شخص دیگری شنود شود علائم زیر مشخص خواهد بود

 • ارتباط صوتی شما با نویز و صدای های غیر معمول همراه خواهد بود
 • در بخش اتصال خط تلفن شما در ورودی محل سکونت تغییراتی ممکن است بوجود امده باشد مثلا سیم کشی تازه ای انجام شده باشد

از برخی از سامانه های خارجی که سرویس شنود موبایل را ارائه می دهند می توان به اندراسپای (Underspy) اشاره کرد.

شنود مخفی تلفن ثابت از راه دور

شنود مخفی تلفن ثابت از راه دور

البته ممکن است در مورد اول فردی که در حال شنود است با قرار دادن تلفن خود در حالت بدون میکروفن نویز صدا را بگیرد که این باعث می شود تا شما در این باره شک نکنید.

بنابراین برای جلوگیری از شنود شدن به این روش می توانید به سادگی خط تلفن خود و مسیر آن را چک کنید در صورتی که کسی روی خط تلفن ثابت شما شنود داشته باشد می بایست به اتصال خط تلفن شما در بین مسیر دسترسی داشته باشد که این موضوع کاملا توسط شما قابل تشخیص است.

شنود تلفن ثابت از طریق میکروفن مخفی

یکی دیگر از روش های شنود تلفن ثابت از طریق نصب یک میکروفن مخفی در بخش های مختلف یک تلفن است، معمولا رایج ترین مکانی که ممکن است یک میکروفن مخفی برای شنود روی گوشی تلفن ثابت شما نصب شود، خود گوشی است که آن را مقابل گوش خود قرار می دهید، چرا که در این صورت شانس دریافت صدای طرف مقابل و همچنین صدای شما به عنوان طرف دیگر گفتگو بیشتر است. این روش ها به عنوان یکی از قدیمی ترین روش ها به حساب می آید.

معایب شنود تلفن ثابت از طریق میکروفن مخفی

 • نیاز به دسترسی مستقیم به گوشی تلفن است
 • برای شنود می بایست در نزدیکی خط تلفن هدف قرار داشته باشید
 • ممکن است گوشی تلفن امکان جاسازی قطعه ای را نداشته باشد

علائم شنود تلفن ثابت از طریق میکروفن مخفی

 • ممکن است در شکل گوشی تلفن شما تغییر ایجاد شده باشد
 • به دلیل امواج ارسالی از سمت میکروفن مخفی موجود در گوشی تلفن روی گفتگوی دو طرفه شما تاثیر گذاشته می شود که معمولا به شکل نویز است

شنود موبایل

شنود موبایل از طریق دسترسی مستقیم

مانند تلفن ثابت، با دسترسی مستقیم به گوشی موبایل نیز امکان شنود موبایل وجود دارد اما نه چندان مشابه روش شنود روی تلفن ثابت، بلکه می یکی از روش های شنود موبایل نصب یک برنامه جاسوسی و شنود صدا در گوشی موبایل است تا در زمان های دلخوه عملیات ضبط صدا و ارسال آن به مکان دیگری را انجام دهد. در چنین حالتی شما باید برای حفظ حریم خصوصی خود به شدت روی افرادی که به گوشی موبایل شما دسترسی مستقیم دارند تسلط داشته باشید و اجازه دسترسی های غیر مجاز را ندهید. در این صورت است که امکان نصب برنامه روی موبایل شما وجود نخواهد داشت و بنابراین شانس شنود موبایل شما نیز برای دیگران از بین خواهد رفت.

معایب شنود موبایل با نصب برنامه جاسوسی

 • ممکن است در طی نصب یک آنتی ویروس برنامه مخرب و جاسوسی شناسایی شود
 • امکان شنود بی وقفه کمتر رخ می دهد

علائم شنود موبایل با نصب برنامه جاسوسی

 • در صورتی که برنامه جاسوسی روی موبایل شما نصب شده باشد معمولا ترافیک اینترنت شما یشتر از پیش مصرف می شود
 • با نصب یک آنتی ویروس یا برنامه امنیتی روی گوشی موبایل امکان تشخیص چنین برنامه ای وجود دارد

روش های جلوگیری از شنود شدن و جاسوسی

هامنطور که در هر بخش از این آموزش و تحلیل نیز اشاره کردیم بهترین روش جلوگیری و پیشگیری از این که مورد شنود قرار بگیرید یا از شما توسط دیگران جاسوسی شود، این است که دسترسی به حریم خصوصی خود را برای افراد ناشناس و غیرقابل اعتماد ببندید. برای مثال گوشی موبایل خود را با یک پسورد محافظت کنید و در مورد نصب شنود روی تلفن ثابت مراقب ورود افراد ناشناس به محل سکونت خود باشید. رایج ترین روش برای شنود و جاسوسی روی افراد دسترسی مستقیم است.

در زمینه حفاظت از گوشی موبایل خود در برابر برنامه های مخرب توصیه می شود تا از برنامه های آنتی ویروس استفاده کنید. این برنامه ها معمولا در تشخیص فعالیت های مشکوک موفق هستند. روش کاری این گونه برنامه ها به این صورت است که با اسکن برنامه های نصب شده روی گوشی موبایل شما، برنامه هایی که ارسال و دریافت منظم اطلاعات به ویژه اطلاعات حساس شما را دارند را شناسایی می کنند و با هشدار به شما می توانند این برنامه ها را حذف کنند.